Australien beviljar Diamyd Medical patent för ny antigenkombination vid behandling av autoimmun diabetes
Det australiensiska patentverket har beviljat ett patent som skyddar en ny immunterapeutisk sammansättning utvecklad av Diamyd Medical för användning vid behandling och förebyggande av autoimmun diabetes. Patentet, som gäller till 2035, omfattar en sammansättning som innehåller antigenerna glutaminsyradekarboxylas (GAD) och proinsulin immobiliserade på separata partiklar.
- Detta patent stärker vår plattform för precisionsmedicin vid autoimmun diabetes och förstärker det immaterialrättsliga skyddet kring våra immunterapeutiska teknologier, säger Anton Lindqvist, Chief Scientific Officer på Diamyd Medical. Att rikta in sig på specifika patientgrupper med en kombination av GAD- och insulinepitoper är ett viktigt steg framåt mot individanpassad behandling och speglar den växande vetenskapliga förståelsen för hur man bäst modulerar den autoimmuna responsen vid diabetes.
Patentet kompletterar två befintliga australiensiska patent som tidigare beviljats Diamyd Medical, vilka avser direkt injektion i lymfkörtel av GAD och andra betacellsantigener, inklusive proinsulin, insulin, ZnT8, IGRP med flera, för förebyggande eller behandling av autoimmun diabetes. Liknande patentkrav har även godkänts i Israel, och ytterligare länder är under behandling.
Om Diamyd Medical
Diamyd Medical utvecklar precisionsmedicinska behandlingar för att förebygga och behandla typ 1-diabetes och LADA (Latent Autoimmune Diabetes in Adults). Diamyd® är en antigenspecifik immunomodulerande behandling för bevarande av kroppens insulinproduktion, för individer som bär på HLA DR3-DQ2-genen. Diamyd® har Orphan Drug Designation (särläkemedelsstatus) i USA samt Fast Track Designation av den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA för behandling av Steg 3 (klinisk diagnostiserad symptomatisk) typ 1-diabetes. Diamyd® har också beviljats Fast Track Designation för behandling av Steg 1 och 2 (pre-symtomatisk) typ 1- diabetes. DIAGNODE-3, en bekräftande och registreringsgrundande fas 3-studie, rekryterar nu aktivt patienter med nydebuterad (Steg 3) typ 1-diabetes vid 60 kliniker i åtta europeiska länder och i USA. En tidig avläsning av fas 3-studien förväntas i mars 2026. En större metastudie samt Bolagets prospektiva europeiska fas 2b-studie, DIAGNODE-2, har visat statistiskt signifikant effekt i en stor genetiskt fördefinierad patientgrupp i att bevara egen insulinproduktion. DIAGNODE-3 studien rekryterar endast denna patientgrupp som bär på den gemensamma gentyp som kallas för HLA DR3-DQ2 som utgör cirka 40 % av patienter med typ 1-diabetes i Europa och USA. En anläggning inrättas i Umeå för tillverkning av rekombinant GAD65, den aktiva ingrediensen i Diamyd®. Diamyd Medical är en av huvudägarna i stamcellsbolaget NextCell Pharma AB och i artificiell intelligensföretaget MainlyAI AB.
Diamyd Medicals B-aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market under kortnamnet DMYD B. FNCA Sweden AB är Bolagets Certified Adviser.
Diamyd Medical AB (publ)
Box 7349, SE-103 90 Stockholm, Sverige. Tel: +46 8 661 00 26
E-post: info@diamyd.com Org. nr: 556242–3797 Hemsida: https://www.diamyd.com
Offentliggörande
Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 15 april 2025 kl 17.45 CET.